Contact Us





captcha

Contact

Congratulations to ACE High School’s Class of 2014!

The evening ceremony on June 2 2014, was personalized with a slide show featuring each of the forty-two young men and women who successfully made their transitions from high school students to graduates. After valedictorian, Justin Thomas Moore addressed his peers and those in attendance, Principal DeRuse shared some words of wisdom; and then Director, Leigh Berdrow began presenting the diplomas along with other administration, faculty and board of director members.

2014-06-02 19.30.33-2What makes these young men and women unique from other graduates this time of year is the curriculum they’ve been studying over the past few years. While typical high schools prepare their students to enter college and then find out what career path they want to follow, ACE’s students are generally more career-minded than most; so they have a better understanding of where they see themselves. By the time they graduate, they leave with a skill set that’s needed in today’s workforce. The class of 2014 also leaves high school having earned between 7-36 college credits.

The graduating classes honor roll included: Vittorio Alessandor Albiniano, Christopher Steven Garcia, Adam Eli Kidd and Justin Thomas Moore.

ACE High School graduating class of 2014:

Vittorio Alessandor Albiniano, Andrew Dylan Berlin-Smith, Brindalyn Jo Borders, Grayson David Burgener, Frankie Capucci, Samuel S. Clark, Brice Allen Connors, Jennifer A. Cuddy, Jarron Makenzie Davis, Kyree Peter Dewees, Robert J. Dietlein, Roberto A. Estrada, Diego Francisco Gallardo, Christopher Steven Garcia, Paul Anthony Gilovich Jr., Gavin Andrew Grady, Darren Anthony Grant-Hite, Patrick R. Grover, Dexter Jose Gutierrez, Jose Jesus Hernandez, Travis Allen Howard, Krae Alfred Keckler, Adam Eli Kidd, Codi Owen Kringlie, Osiel Luna Rodriguez, Rebecca Christina Marquez, Lane P. McQuatt, Justin Thomas Moore, Daniel Eduardo Najera Moreno, Thomas W. Phillips, Nicholas Ryan Reccelle, Aleczander M. Robles, Michael Augustine Rodriguez, Joel Romero Melgar, Arnold Gilberto Romero-Corona, Brenda J. Santiago Orozco, Josiah Nicholas Saunders, Kyle Lee Schilling Rebekah M. Sims, Joshua Michael Tognarelli, Sean Martin-Taz Townsend and Amberlia K. Wiechers.

The award recipients during the ceremony included:

ACE FACULTY SCHOLARSHIP – Thomas W. Phillips
2014-06-02 19.29.29

ASPE TOOL AWARD RECIPIENT – Patrick R. Grover & Justin Thomas Moore

DOUG ROIX MEM. SCHOLARSHIP – Vittorio A. Albiniano & Amanda J. Giantvalley

FRANK M. & GERTRUDE R. DOYLE FOUNDATION SCHOLARSHIP – Adam Eli Kidd

GREAT BASIN MTC SCHOLARSHIP – Adam Eli Kidd & Josiah Nicholas Saunders

JACOBS PRESIDENTIAL SCHOLARSHIP – Andrew Dylan Berlin-Smith, Samuel S. Clark, Jarron Makenzie Davis, Roberto A. Estrada, Christopher Steven Garcia, Jose Jesus Hernandez and Osiel Luna Rodriguez

NEVADA AGC LEADERSHIP PROGRAM GRADUATE – Vittorio Alessandor Albiniano, Amberlia K. Wiechers

NEVADA WORKS TOOL SCHOLARSHIP - Andrew Dylan Berlin-Smith, Brindalyn Jo Borders, Grayson David Burgener, Brice Allen Connors, Jennifer A. Cuddy, Kyree Peter Dewees, Diego Francisco Gallardo, Darren Anthony Grant-Hite, Jose Jesus Hernandez, Osiel Luna Rodriguez, Daniel Eduardo Najera Moreno, Nicholas Ryan Reccelle, Arnold Gilberto Romero-Corona and Joshua Michael Tognarelli

The SkillsUSA Champions in their respective categories were:

2014-06-02 19.37.03GOLD MEDAL ARCHITECTURAL DRAFTING – Josiah Nicholas Saunders
GOLD MEDAL CARPENTRY – Justin Thomas Moore
GOLD MEDAL DIESEL EQUIP. TECH. – Adam Eli Kidd & Sean Martin-Taz Townsend
GOLD MEDAL ELECTRICAL – Kyle Lee Schilling
GOLD MEDAL TEAMWORKS – Vittorio Alessandor Albiniano & Justin Thomas Moore
GOLD MEDAL TECHNICAL DRAFTING – Paul Anthony Gilovich Jr.
SILVER MEDAL DIESEL EQUIP. TECH. – Christopher Steven Garcia & Adam Eli Kidd SILVER MEDAL TECHNICAL DRAFTING – Paul Anthony Gilovich Jr.
BRONZE MEDAL DIESEL EQUIP. TECH. – Roberto A. Estrada
BRONZE MEDAL ELECTRICAL – Vittorio Alessandor Albiniano

Comments are closed.